Weekend-ul trecut formaţiile noastre au jucat în deplasare, juniorii B la Caraimanul Buşteni, meci pe care l-au câştigat cu 3-1, iar seniorii au învins la rândul lor pe Viitorul Iordăcheanu cu 3-2, după ce au revenit de la 2-0. Ambele partide au fost pline de suspans, cu răsturnări de situaţie, mentalitatea jucătorilor noştri de învingători, i-au făcut să revină, după ce s-au văzut conduşi pe tabela de marcaj.

IMG_20150502_135919 Pentru juniori, clasarea pe un loc mai sus de poziţia 9 este imposibilă, deoarece mai sunt doar 2 etape, iar diferenţa de locul 8 este de 6 puncte. Cu un lot în continuuă schimbare, cu juniori care sunt mai mici cu 4 ani faţă de categoria de vârstă, „lupişorii” şi-au făcut datoria după posibilităţile din acest moment iar în campionatul viitor vor revenii în lot, tinerii născuţi în 1997, anul acesta evoluând la seniori.

În ceea ce priveşte echipa mare a Viitorului, obiectivul de a obţine locul 2 rămâne încă în picioare, chiar dacă după eşecul etapei precedente, s-au distanţat la 4 puncte de locul secund. Referitor la partida de la Iordăcheanu, ne aştepta un meci greu, echipa adversă fiind greu de învins mai ales pe teren propriu. Un meci foarte disputat din partea ambelor echipe, jucătorii noştri au deţinut posesia şi au oferit un spectacol pe măsură.IMG_20150503_100459

Un început de partidă fulminant din partea colcigenilor, sufocând pur şi simplu apărarea adversă, le creează posibilitatea de a înscrie de mai multe ori. Gazdele degajează necontrolat din propria jumătate şi la o greşeală de marcaj din partea fundaşilor noştrii, vârful iordăchenilor înscrie pentru 1-0 cu un şut în vinclul porţii la colţul lung, peste portarul Iulian COMAN. La acest rezultat colcigenii atacă furibund, dar după cum se întâmplă în fotbal, atunci când „ocaziile se răzbună”, tot gazdele sunt cei care marchează cel de-al doilea gol. Cu 5 minute înainte de încheierea primei reprize, este introdus în teren pentru a iuţi jocul şi mai mult, Costin TĂNASE cel care îl înlocuieşte pe Roberto GEORGESCU. În următorul minut, gazdele cedează presiunii „lupişorilor” şi atacantul nostru Leonard AXINTE înscrie reducând din handicap. Nu se mai poate face nimic până la pauză deoarece arbitrul central trimite cele două echipe la vestiare cu 3 minute mai devreme, din timpul regulamentar. Acest inconvenient ne-a afectat, deoarece gazdele au cedat fizic pe finalul primei părţi şi mai puteam înscrie. nu vrem să facem o polemică din acest subiect, îl veţi judeca singuri.IMG_20150503_103857

În cea de-a doua parte, formaţia noastră a demonstrat că a reuşit să treacă peste eşecul etapei trecute şi se năpusteşte asupra echipei adverse cu forţe proaspete, „muşcând din adversar” la figurat. Al doilea vârf al nostru Paul ŞANDOR, îşi face datoria şi marchează în minutul 65 şi aduce egalitatea pe tabela de marcaj, atacurile noastre neputând fi blocate, doar de bara şi portarul gazdelor care şi-a făcut pe deplin datoria. Golul victoriei a fost reuşit de Cristian CRÂNGAŞU, scuturând plasa porţii adverse din 2 metri cu un şut violent, după ce fundaşii iordăcheni s-au bâlbâit în faţa porţii.

Asadar scorul final al acestei partide Viitorul Iordăcheanu – Viitorul Colceag 2-3 (2-1).

Felicitări ambelor echipe ale noastre pentru punctele câştigate şi le urâm succes în continuare.

Cum rezultatele pozitive nu vin niciodată singure, un eveniment e pe cale să se înfăptuiască din iniţiativa doamnei Ileana Preda CHIOŞILĂ, administratorul firmei farmaceutice „Paradisul Naturist Ploieşti”, domnia sa făcându-ne o invitaţie la un dialog televizat în cadrul unei emisiuni ce va fi difuzat la o televiziune locală. Mulţumim acestor oameni valoroşi pentru sprijinul acordat în activitatea noastră şi le promitem că nu-i vom dezamăgi. De asemenea mulţumim tuturor celor care sunt aproape de această suflare fotbalistică născută la sat, reţelele de socializare şi nu numai, făcându-ne cunoscute activităţile la toate categoriile de vârstă.

Colaborarea cu Daniel CHIRIŢĂ deja prinde contur după venirea la Colceag a fotbalistului ploieştean, mai mulţi juniori de-ai noştri născuţi în 2002, deja evoluează pentru Petrolul 95.

Viitorul Colceag: Iulian COMAN – Roberto GEORGESCU (Costin TĂNASE), Cristian CRÂNGAŞU, Gabriel IANCU, Marius FULOP – Adrian VLĂSCEANU cpt (Nicolae GAVRILĂ), Andrei CIOPÎRTAC (Marian DUMITRU), Robert IORGU, Leonard URSEA – Leonard AXINTE, Paul ŞANDOR

Au marcat: Leonard AXINTE (min. 41), Paul ŞANDOR (min. 65), Cristian CRÂNGAŞU (min. 77)

Antrenor: Florin PAVEL

Viitorul Iordăcheanu: Daniel GRIGORE – Mădălin IVĂNOIU (Robert ŞERBAN), Valeriu SONU (Ionuţ NEDELCU), Daniel NEAGU, Ion SANDU – Ciprian IOSIF (Ilie GEORGIAN), Nicolae CUCULEANU, Cătălin RADU, Viorel CHIVA – Cornel SONU, Bogdan NACU

Au marcat: Ion SANDU (min.28), Cătălin RADU (min.35)

Antrenor: Aurel CONSTANTIN

Arbitrii: centru Alex. VULPE din Ploieşti

asistent 1: Tiberiu BUNOIU din Călineşti

asistent 2: Sorin PAVEL din Ploieşti

Observator: Paul ROŞEALĂ