Delegatia buzoienilor, condusa de dl Costica STAN, a fost prezenta asa cum a promis colcigenilor, pe micuta arena din Colceag, pentru un amical foarte interesant, ultimul din acest an pentru gruparea condusa de Florin PAVEL. Dupa cum s-a anuntat de catre fostul atacant al Gloriei, formatia din Crang, s-a prezentat pentru aceasta partida, cu cea de-a doua echipa, formata in cea mai mare parte din tineri jucatori foarte talentati. DSC_6585

Ceata si frigul nu au fost pe placul gazdelor in ce-a de-a doua parte, razele soarelui din prima repriza, imbie jucatorii pentru un fotbal de calitate si a oferit spectatorilor prezenti in numar destul de mare, nu mai putin de 5 reusite, 3 din partea Viitorului, 2 in dreptul Gloriei.

DSC_6593Dupa 10 minute de joc de la fluierul de inceput al centralului Marcel MARIN, gazdele deschid scorul prin Vlad FERARIU, printr-o executie superba de atacant autentic, iar in minutul 20 Marius FULOP mareste diferenta cu un sut in plasa laterala dupa o actiune finalizata de pe partea dreapta. PAŞA, atacantul Gloriei isi incepe hatric-ul in minutul 26 cu un sut in vinclul portii aparata excelent de Iulian MANOLACHE, cel care in repriza secunda apara un penalti important, atunci cand pe tabela scorul era egal 3-3. Pentru 3-1 in favoarea gazdelor, marcheaza in minutul 30, tanarul jucator de numai 19 ani, Costin DUMITRU, iar in dreptul oaspetilor, PAŞA inscrie cel de-al doilea gol si inchide tabela la pauza, cu 3 minute inainte de final.

Viitorul nu mai reuseste sa marcheze in partea a doua, in schimb Gloria stabileste egalitatea pe tabela de marcaj in min 48, tot prin PAŞA iar pana la finalul partidei reuseste sa inscrie pentru victorie, cel de-al doilea atacant BALAN in min. 80.

Viitorul: Iulian MANOLACHE – Roberto GEORGESCU, Cristian CRANGASU, Dragos URSEA, Robert COMAN – Gabriel IANCU, Costin DUMITRU – Alin MANOLACHE cpt., Costin TANASE, Marius FULOP – Vlad FERARIU

Rezerve: Marian DUMITRU, Alex. NECHIFOR, Leonard URSEA, Laurentiu GHEORMESCU, Robert IORGU, Marian STANCU, Nicolae GAVRILA

Au marcat: Vlad FERARIU (min. 10), Marius FULOP (min. 20), Costin DUMITRU (min. 30)

Antrenor: Florin PAVEL

Gloria: ANDRIES – F. GHEORGHE, R. DIMIAN, CIAUS, SERBANOIU – ENE, NISTOR, GHITA, TOADER – BALAN, PASA

Rezerve: CHIRICIOIU, MIHAILA, BRATU

Au marcat: PASA (min. 26, 42, 48), BALAN (min. 80)

Antrenor: Nicolae ANTON

Centralul partidei: Marcel MARIN din Ploiesti

Scorul partidei: Viitorul Colceag – Gloria Buzau 3-4 (3-2)

O partida frumoasa cu ocazii de a mai inscrie la ambele porti, spectacol fotbalistic in adevaratul sens al cuvantului, care s-a ridicat la un nivel superior ligii in care evolueaza Viitorul.DSC_6639

Multumim d-lui Costica STAN pentru eforul depus ca aceasta partida sa aibe loc pe meleagurile pe care domnia sa a inceput fotbalul, d-lui primar Gabriel PAPAINOG si sponsorului de la firma  de transport persoane, „Victoria si Ovidiu”, pentru ajutorul financiar pentru ca aceasta partida sa fie organizata in bune conditii. La acest meci a mai asistat Marius Octavian ANGHEL, foto-reporter la ziarul Prosport, cel care a creat emblema echipei si asigura in mare parte fotografii de calitate la meciurile importante ale echipei.

Asadar, Viitorul incheie anul cu un amical foarte important, din care a acumulat ceva mai multa experienta si speram ca in anul urmator, vom fi mai responsabili si va trebui sa nu mai facem pasi gresiti, in lupta pentru promovare.

Dorim tuturor sarbatori fericite, un an nou cat mai prosper si insanatosire grabnica celui care este aproape de aceasta miscare fotbalistica de la inceput, d-lui Catalin ENACHE. La Multi Ani!